Tajemnice parasoli ogrodowych

Wiemy, że części parasola ogrodowego bywają tajemnicą! Trudno jest czasem nazwać poszczególne elementy jego konstrukcji, żeby dokonać zakupu części zamiennej. Warto poznać części składowe, żeby zdecydować, który model parasola wybrać, biorąc pod uwagę rozważając jego konstrukcję i swoje potrzeby. Zagadnienia dotyczące poszczególnych elementów parasola przydają się też przy tematach pielęgnacji i konserwacji parasoli, czy też w przypadku kontaktu z naszą obsługą klienta.

Poznaj szczegóły na temat najpopularniejszych części parasoli ogrodowych. Upewnij się, że posiadasz wiedzę do pełnego wykorzystania potencjału parasola. Czytaj dalej!

Czasza – górna część parasola, zwana też głową. Składa się z tkaniny (poszycia), ramion, wentyla lub daszka i elementów mocujących tkaninę do konstrukcji.

Maszt – część konstrukcji parasola. Najgrubsza i zarazem największa rura, która łączy podstawę (zwykle betonową) z czaszą (głową parasola).

Podstawa – obciążnik parasola, zwykle z betonu (choć posiadamy także wersje montowane do gruntu). Często nazywany „stopą parasola”. W naszej ofercie podstawy posiadają także wygodne do przenoszenia uchwyty. Mogą występować także w formie metalowej kratownicy z płytami betonowymi oraz rotatorem (w ofercie Litex Garden parasol Rio). Najważniejsza sprawa przy podstawach to dobranie odpowiedniej podstawy do gabarytów parasola, ale w przypadku naszej oferty nie musisz się tym martwić! Każdy z parasol, który kupujesz w Litex Garden, jest w komplecie z dedykowaną podstawą. Dzięki temu masz pewność, że Twój parasol będzie stabilny i bezpieczny.

System otwierania – mechanizm umożliwiający obsługę parasola, a dokładnie jego otwieranie i zamykanie. W zależności od wybranego modelu parasola może być teleskopowy (parasole Rodos 4m/8), na sznurek (parasol Barbados 3m) czy też korbkę (parasole Ibiza).

Poszycie – część parasola składająca się z tkaniny i elementów mocujących, znajdująca się na czaszy (głowie) parasola. W ofercie Litex Garden podlega wymianie – to oznacza, że po pewnym czasie, gdy tkanina ulegnie znacznemu zabrudzeniu czy zniszczeniu, możesz ją bez problemu wymienić. Możliwość wymiany poszycia to nasz zdecydowany wyróżnik na rynku parasoli ogrodowych! Polecamy w tej sprawie materiał „Wymiana poszycia”.

Ramiona – element konstrukcji parasola w jego górnej części – czaszy. Wspierają one poszycie po rozłożeniu parasola. Przy parasolach kwadratowych występują w wersji długiej i krótkiej, przy parasolach okrągłych w wersji długiej. Jest to wymienna część parasola (można ją osobno dokupić), co jest przydatne w przypadku ich uszkodzenia.

Drugi daszek – forma szczytu w czaszy parasola, posiadająca osobną konstrukcję, dzięki której pod całą czaszą parasola zapewniona zostaje odpowiednia wentylacja. Osoby siedzące pod parasolem widzą dokładnie, że parasol nie ma wtedy pełnej czaszy, a posiada przestrzeń/ odcięcie przy szczycie. Dodatkowo, drugi daszek może pomóc w stabilizacji parasola podczas silniejszych wiatrów, poprzez umożliwienie przepływu powietrza przez czaszę. W ofercie Litex Garden drugi daszek posiadają parasole Vesuvio.

Wentyl – to pewnego rodzaju otwór w czaszy parasola, przysłonięty dodatkową tkaniną (w formie falbany), który pozwala na cyrkulację powietrza pod parasolem. Dzięki temu że czasza parasola nie jest w jednej części, jego stabilność w czasie wiatrów jest znacznie większa.

Teraz, gdy posiadasz informacje na temat pojęć związanych z parasolami ogrodowymi, jesteś o wiele lepiej przygotowany do zakupu, jak i dbania o ich elementy składowe. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli także na dłuższe korzystanie z parasola w ogrodzie. W tym temacie warto zajrzeć do artykułu Konserwacja parasola ogrodowego.

Życzymy udanego wypoczynku pod naszymi parasolami!

Koszyk
Scroll to Top