Nowoczesne parasole ogrodowe są wyjątkowo wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, ale gdy są niewłaściwie przechowywane, mogą pojawić się na nich trudne do usunięcia plamy z pleśni i innego rodzaju zabrudzenia. Chcesz wiedzieć, jak dbać o swój parasol ogrodowy? Zastanawiasz się, jak pozbyć się pleśni z pokrycia? Wypróbuj nasze sposoby!
Jak domowymi sposobami usunąć pleśń z parasola ogrodowego?
Na początek sprawdź, czy materiał można bezpiecznie ściągnąć. Jeżeli tak, rozłóż go na trawie. Do usuwania plam z pleśni najbezpieczniejsze będą suche środki czyszczące. Możesz użyć do tego zwykłej soli czy też sody oczyszczonej. Wystarczy że nałożysz na suchą powierzchnię wybrany środek, a następnie usuniesz go szczoteczką.
Dodatkowo możesz wymieszać 2 szklanki ciepłej wody z 2 łyżkami mydła w płynie, przelać do butelki z rozpylaczem i spryskać dokładnie cały materiał, a potem przetrzeć szczotką do mycia naczyń (koniecznie z miękkim włosiem, by nie uszkodzić struktury tkaniny), żeby usunąć wszystkie duże zabrudzenia. Na koniec spłucz parasol za pomocą węża ogrodowego, rozłóż i pozostaw do wyschnięcia.
Jak zabezpieczyć parasol ogrodowy przed pleśnią?
Źle przechowywane parasole ogrodowe mogą szybko paść ofiarą pleśni i grzybów, a nawet ulec nieodwracalnym uszkodzeniom, poplamieniu czy odbarwieniom. Jeżeli chcesz maksymalnie przedłużyć życie parasola ogrodowego, uchronić go przed pleśnią i na wiele sezonów zachować atrakcyjny wygląd poszycia parasola, warto zaopatrzyć się w pokrowiec na parasol ogrodowy. To najlepszy sposób na uniknięcie pleśni i utrzymanie parasola ogrodowego w znakomitej kondycji przez wiele lat.
Pokrowiec ochroni parasol przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi sprzyjającymi powstawaniu pleśni i zabrudzeń. Profesjonalny pokrowiec na parasol powinien być uszyty z lekkiej, wodoodpornej i przewiewnej tkaniny, która nie tylko pozwala uniknąć zanieczyszczenia naszego parasola, ale też skutecznie chroni go przed wilgocią, a tym samym blokuje rozwój pleśni i grzybów. Aby prawidłowo zabezpieczyć parasol jesienią, umyj go i bardzo dokładnie wysusz, a dopiero potem nakryj pokrowcem i przechowaj do kolejnego sezonu. Ważne jest, aby parasol poza sezonem był przechowywany w suchym pomieszczeniu (np. w garażu lub na strychu). Wszystko to sprawi, że Twój parasol ogrodowy będzie bezpieczny! Pokrowiec na parasol ogrodowy najlepiej od razu wybierz przy zakupie parasola, by mieć pewność, że bez trudu znajdziesz wersję, która będzie idealnie pasować.