Jesienne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na koniec sezonu?
Niestety nie możemy tego dłużej ukrywać… Do końca lata pozostało niewiele ponad tydzień. Jak zatem przygotować nasz ogród na chłodniejsze miesiące?
Lato sprawiło, że cieszyliśmy się każdą chwilą w ogrodzie. Pomimo, że pogoda czasem płatała figle, a nastroje w tym sezonie były różne, mamy wiele pięknych wspomnień z wypoczynku na naszych tarasach czy balkonach. Zawsze jednak nadchodzi czas na zmiany i odpowiednie ich zaplanowanie. Podzielimy się kilkoma praktycznymi poradami, aby Twój ogród lub balkon pozostały piękne aż do wiosny.
Przygotowanie planu na wiosnę
Planowanie z wyprzedzeniem to klucz do utrzymania wspaniałego wyglądu ogrodu. Faktem jest, że przygotowanie ogrodu do zimy polega w dużej mierze na ograniczaniu szkód wyrządzanych przez mróz, niż na wprowadzeniu zmian i udoskonaleń w wyglądzie ogrodu. Wiedząc z wyprzedzeniem, co chcemy zasadzić w następnym sezonie, jesteśmy w stanie przydzielić odpowiednio przestrzeń do nowego nasadzenia roślin odpowiednio przygotowując glebę. Pozwoli to zaoszczędzić cenny czas, zanim zasypie nas śnieg i ogród pozostanie zamknięty na długie tygodnie.
Przygotuj narzędzia do przechowania
Wiadomo, są narzędzia z których będziemy korzystać do późnej jesieni. Jednak magazynując narzędzia pamiętajmy aby naostrzyć i zabezpieczyć (środkiem konserwacyjnym) wszystkie ostrza. Pozostawienie narzędzi w złym stanie może sprawić niemiłą niespodziankę wraz z początkiem nowego sezonu, gdy będziemy ich potrzebować w doskonałym stanie. Upewnijmy się także, że miejsce magazynowania jest równie dobrze zabezpieczone, np. czy nie ma przecieków lub oznak wilgoci.
Czyszczenie odpływów i rynien
Jesienią liście mogą łatwo zatykać odpływy wody, więc upewnij się, że wszystkie rury są drożne. Sprawdź rynny, zbiorniki wody i rury pod kątem oznak gromadzenia się zanieczyszczeń (np. igły, liście, gałęzie). Jest to ważne, ponieważ zimą odpływy tego typu również są potrzebne do odprowadzania nadmiaru topiącego się śniegu.
Zidentyfikuj możliwe zagrożenia
Rozpoznaj drzewa, które mogą powodować ewentualne problemy, takie jak zapychanie rynien czy gromadzenie się liści na trawniku. Pomimo tego, że złoto-rudy dywan wygląda magicznie, opadające liście mogą spowodować szkody na darni. Należy usuwać nadmiar liści z trawnika, aby zachować jego dobry wygląd na następny sezon.
Zaimpregnuj i zabezpiecz drewno
Drewno nie radzi sobie dobrze, jeśli jest pozostawione na zewnątrz przez całą zimę. Ogrodzenia, ławki lub meble ogrodowe mogą ucierpieć, jeśli będą narażone na zimną i mokrą pogodę. Wykorzystaj dostępne w sklepach środki impregnujące do zabezpieczenia drewnianych elementów, aby woda nie wyrządziła dodatkowych uszkodzeń. Jeśli to możliwe, wyczyść i/lub przemaluj meble ogrodowe. Najlepszy rozwiązaniem będzie schowanie mebli drewnianych do pomieszczenia na okres zimy.
Zadbaj o wyposażenie – jak zabezpieczyć meble ogrodowe na jesień?
Jeśli w lato w Twoim ogrodzie powstał komfortowy kącik dla rodziny i przyjaciół, nadszedł czas aby przykryć lub schować meble ogrodowe, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez zimową pogodę. Zabezpiecz sprzęt zewnętrzny taki jaki grille, krzesła, stoły i schowaj pod zadaszenie lub do pomieszczenia gospodarczego.
Jak zabezpieczyć parasol ogrodowy na zimę?
Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenia parasola ogrodowego. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych zmartwień w postaci zepsute poszycia lub uszkodzeń mechanicznych konstrukcji. Jeśli jesteś posiadaczem parasola ogrodowego od Litex Garden to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – większość naszych parasoli ogrodowych posiada dedykowane pokrowce, które pozwolą Ci na zabezpieczenie czaszy parasola po jej zdjęciu lub złożeniu.
Upewnij się, że meble ogrodowe są dobrze wyczyszczone i osuszone zanim je schowasz.
Jak sprzątać ogród jesienią?
Przygotuj wiadro gorącej wody z mydłem i odrobina wybielacza lub innego profesjonalnego środka, jeśli planujesz pozbyć się mchu lub organicznego nalotu z mebli ogrodowych czy kostki brukowej. Jesienne zabiegi pozwolą zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób, a także sprawią, że będziemy mieć mniej pracy z początkiem nowego sezonu.
Jeśli posiadamy taras pokryty płytkami, dobrym rozwiązaniem będzie jego wyszorowanie, aby pozbyć się śliskich plam występujących zimą. Możesz do tego użyć myjkę ciśnieniową i środek do czyszczenia tarasów w celu usunięcia nagromadzonego brudu, pleśni lub glonów. Użyj także wytrzymałej szczotki, aby zmieść liście i zapakować je w worek na odpady organiczne lub kompost.
Co może nam umknąć?
Warto przeorganizować puste doniczki, podpórki do roślin i inne akcesoria ogrodnicze, w celu przechowania ich z dala od wiatru lub mrozu. Ważne jest przygotowanie systemu nawadniania na ujemne temperatury. Pamiętaj, aby opróżnić węże i systemy dopływu z wody. Odpowiednio zwinięte i przesuszona schowaj w miejsce, gdzie nie będą narażone na mróz.
Nie zapominajmy o dzikich zwierzętach, które odwiedzają nasze ogrody. W celu zadbania o naszych małych przyjaciół w zimniejsze dni, możemy zostawiać im nasiona, orzechy i wody w odpowiednich miejscach (na wyższym poziomie dla ptaków, jeśli mamy kota). Nasze działanie może to uratować ich życie zimą, kiedy brakuje pożywienia.
Jesienna pogoda może być piękna, więc wyjdź i ciesz się nią, kiedy tylko możesz!